مقالات آموزشی

Ask us for the latest articles

مقالات به روز دنیا

امیدی تازه برای درمان قطعی آلزایمر

دکتر مصطفی حمدیه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به چند پروژه تحقیقاتی مرتبط با آلزایمر که در حوزه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، اظهار کرد: طرح تحقیقاتی اول بکارگیری داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری آلزایمر است که طی آن تاثیر گیاه اسطوخدوس در رفع پلاک های آلزایمر در مغز افراد بررسی می شود. این محقق و متخصص روانپزشکی به بهانه روز جهانی آلزایمر با اشاره به همکاری مشترک بخش سایکوسوماتیک بیمارستان طالقانی، انجمن آلزایمر ایران و دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این طرح تحقیقاتی، عنوان کرد: طی این طرح انجمن آلزایمر تعدادی بیمار به ما معرفی کرده که پس از معاینه و بررسی پرونده، تشخیص آلزایمر در آنها قطعی است.
وی ادامه داد: بر این اساس با مشورت همکاران طب سنتی مصرف دوز مشخصی از داروی گیاهی اسطوخدوس برای این بیماران تجویز شده و تاثیر آن طی دو دوره سه و شش ماهه بر روی بهبود علایم بالینی بیمار و همچنین تغییرات در تصویربرداری های مغزی دنبال شده و میزان تاثیر آن بر بهبودی و پیشرفت درمان بررسی می شود.
وی با اشاره به بررسی مقایسه ای این داروی گیاهی با داروهای " آنتی کولین استراز" به عنوان بخش دیگر این طرح پژوهشی، گفت: این طرح تحقیقاتی پروژه مفصلی است که نتایج اولیه آن نشان داده که تعداد زیادی از بیمارانی که به داروهای آنتی کولین استراز پاسخ نمی دادند به این داروی گیاهی جواب داده اند که مقالات مقدماتی آن نیز منتشر شده است. حمدیه با اشاره به برخی دیگر از نتایج این طرح تحقیقاتی، گفت: نتایج اولیه نشان دهنده تاثیر داروی گیاهی اسطوخدوس بر کاهش و یا حتی نابودی پلاک های مربوط به آلزایمر در مغز بیماران است، البته این نتایج هنوز مقدماتی بوده و قطعی نیست، با این حال امید تازه ای است برای درمان قطعی بیماری آلزایمر؛ چراکه داروهای فعلی هیچ کدام درمان قطعی نبوده و تنها پروسه پیشرفت بیماری را کند می کنند.
ایجاد بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر
دکتر حمدیه در ادامه با اشاره به طرح تحقیقاتی دیگری که با همکاری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می شود، عنوان کرد: در این طرح داده کاوی به دنبال شناسایی بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سریع و قطعی بیماری آلزایمر هستیم.
وی با اشاره به نحوه اجرای این طرح که طی آن به نوعی بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر نیز تهیه می شود، عنوان کرد: بر این اساس با مراجعه به مطب روانپزشکان و نورولوژیست های سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران؛ که در زمینه تشخیص بیماری آلزایمر تبحر و تجربه دارند، ملاک های دقیق تشخیصی به صورت پرسشنامه ای و با روش دیتا ماینینگ یا همان داده کاوی استخراج شده و در نهایت دقیق ترین ملاک برای تشخیص بیماری مشخص می شود. وی، روش های تصویربرداری ام ار ای و سی تی اسکن، معاینات بالینی و حافظه، تست های نوروسایکولوژیک و برخی روش های لابراتواری را به عنوان برخی از روش های تشخیص سریع بیماری آلزایمر دانست و گفت: بکارگیری روش داده کاوی در این طرح پژوهشی، به ما می گوید که کدامیک، روش دقیق تر و سریع تری برای تشخیص این بیماریست.
مشاهده متن اصلی خبر در سایت ایسنا

درختی با قابلیت ارائه وای‌فای و شارژ تلفن

این فناوری با هدف ارتقای آگاهی افراد از محیط و ایجاد ارتباط بین جامعه و محیط ساخته شده است. سامانه ابداعی از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند که روی شاخه‌هایش قرار دارند و این پنل‌ها انرژی و الکتریسیته را از خورشید برداشت می‌کنند. eTree برق مورد نیاز نقاط شارژکننده یو‌اس‌بی برای تلفن‌های همراه، وای‌فای مجانی برای ناحیه احاطه‌کننده آن و صفحه ال‌سی‌دی‌ خود را تامین می‌کند. این درخت روشنایی شب‌هنگام را نیز مهیا می‌کند.
شاخه‌ها و پنل‌های خورشیدی علاوه بر تولید الکتریسیته، سایه‌ای برای کاربران ارائه می‌دهند و بسته به نوع پیکربندی درخت، می‌توان نیمکتی برای استراحت عموم و یک آبخوری را برای حیوانات خانگی در آن جاسازی کرد. این درخت برای استفاده در نواحی شهری و مسکونی مانند حیاط‌ منازل، مدارس، دانشگاه‌ها و پارک‌ها طراحی شده و می‌توان آن را بر اساس نیازهای مکانی خاص پیکربندی کرد.

مایکروسافت در آستانه انتخابات ریاست‌جهموری آمریکا ابزار جدید شناسایی دیپ ‌فیک را رونمایی می‌کند

از پارامتری به‌نام احتمال درصدی یا امتیاز اطمینان برای بیان احتمال ویرایش‌شده‌بودن عکس‌ها و ویدئوها استفاده می‌کند. در دیپ‌فیک‌ها با استفاده از هوش مصنوعی ویدئو یا فاصل صوتی به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که انجام کاری یا گفتن چیزی غیرواقعی را به کسی نسبت می‌دهد. هدف ابزار مایکروسافت شناسایی این گونه عکس‌ها و ویدئوها و فایل‌های صوتی است.
این ابزار می‌تواند امتیاز اطمینان را به‌صورت جداگانه برای هر فریم ویدئو تعیین کند. احراز هویت ویدئویی ازطریق شناسایی مرز اختلاط دیپ‌فیک و عناصر محو خفیف یا مقیاس خاکستری عمل می‌کند که ممکن است شناسایی‌شدنی با چشم غیرمسلح نباشند.
اگر بخشی از محتوای آنلاین واقعی، اما مشکوک به‌نظر برسد، این احتمال وجود دارد که به‌صورت پیشرفته دست‌کاری شده باشد تا احتمالا با هدفی شوم مردم را فریب دهد.
با اینکه خیلی از دیپ‌فیک‌ها با اهداف دیگری مانند سرگرمی تولید می‌شوند، این دیپ‌فیک‌های به‌ظاهر بی‌اهمیت اگر منتشر شوند، می‌توانند با فریب مخاطبان ساده اهمیت بسیار زیادی پیدا کنند. در‌حالی‌که از فناوری هوش مصنوعی برای ایجاد دیپ‌فیک‌هایی بسیار طبیعی استفاده می‌شود، شناسایی اطلاعات بصری قلابی با استفاده از فناوری، هنوزهم کار دشواری است و ذهن انسان ضرورتا هنوزهم بهترین ابزار برای شناسایی دیپ‌فیک‌های پیشرفته است. بااین‌حال، نخبه‌های فناوری همچنان روی شناساگرهای دیپ‌فیک مثل این شناساگر جدید مایکروسافت کار می‌کنند. در پست مایکروسافت، هشدار داده شده که این فناوری ممکن است فقط کارایی گذرایی در مقابله با دیپ‌فیک داشته باشد که به سلاح قدرتمند هوش مصنوعی مجهز است:
آن‌ها (دیپ‌فیک‌ها) قطعا فناوری تشخیصی کنونی را شکست خواهند داد؛ زیرا با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند که می‌تواند به یادگیری ادامه دهد. بااین‌حال، در کوتاه‌مدت مثل انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌ روی ایالات متحده، می‌توان روی فناوری‌های تشخیصی پیشرفته به‌عنوان ابزار مفیدی برای کمک به کاربران فهیم حساب کرد تا دیپ‌فیک‌ها را شناسایی کنند.
در تابستان جاری، رقابتی برای ساخت شناساگر دیپ‌فیک برگزار شد و ابزارهای حاصل بهتر از حدس‌زدن عمل می‌کردند؛ ولی این نتایج تنها به‌دلیل دسترسی به مجموعه‌‌داده‌هایی بود که پژوهشگران قبلی به آن‌ها دسترسی نداشتند.
مایکروسافت می‌گوید که برای ساخت ابزار تشخیص هویت ویدئویی‌اش از مجموعه‌داده‌ی عمومی از آرشیو ++Face Forensic استفاده کرده و آن را روی «مجموعه‌داده‌ی چالش شناسایی دیپ‌فیک» (DeepFake Detection Challenge Dataset) آزمایش کرده است. همچنین، ردموندی‌ها اشاره می‌کنند که این دو مجموعه‌داده مدل‌های اصلی برای یادگیری فناوری‌های شناسایی دیپ‌فیک و آزمایش آن‌ها هستند.
مایکروسافت برای قرار‌دادن این ابزار دراختیار سازمان‌هایی که در انتخابات امسال ایفا نقش می‌کنند، ارجمله پایگاه‌های خبری و کمپین‌های سیاسی، با بنیاد هوش مصنوعی سان‌فرانسیسکو مشارکت می‌کند. این ابزار دیجیتالی این‌گونه عمل می‌کند که ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد دیپ‌فیک‌ها را شناسایی می‌کند که ضرورتا برای همه‌ی افراد مشاهده‌پذیر نیستند.